Złamanie penisa – przyczyny, leczenie, konsekwencje

Złamanie penisa – przyczyny, leczenie, konsekwencje

Urazy prącia są stosunkowo rzadkie i najczęściej obserwuje się je u mężczyzn w młodym i średnim wieku, z zamkniętymi urazami w 80% przypadków i otwartymi w 20% przypadków. Zamknięty uraz prącia jest przeważnie jednostronny, a tylko 1% przypadków ujawnia obustronne uszkodzenie. Jednak w przypadku urazów obustronne uszkodzenie występuje w 30% przypadków. Jedną z najważniejszych i najczęstszych przyczyn tępego urazu prącia jest złamanie.

Dlaczego dochodzi do złamania penisa?

Oczywiście penis nie jest kością, więc na pierwszy rzut oka nie ma tam nic do złamania. W penisie znajdują się obszary tkanki gąbczastej zwane ciałami jamistymi. Wypełniają się krwią, gdy mężczyzna ma erekcję. To właśnie nadaje penisowi siłę i jędrność. Złamanie penisa występuje, gdy penis jest we wzwodzie, objawia się pęknięciem twardej włóknistej warstwy tkanki łącznej, która otacza ciała jamiste prącia i w 10-22% przypadków łączy się z krwiakiem podskórnym i uszkodzeniem ciała gąbczastego lub cewki moczowej.

W przypadku braku erekcji tępy uraz prącia zwykle nie powoduje złamania penisa, w takich przypadkach występuje tylko krwiak podskórny. Złamanie penisa następuje zwykle po silnym i ostrym zgięciu penisa we wzwodzie podczas stosunku płciowego, masturbacji, przewrotach w łóżku, wypadnięciu z łóżka, w wyniku celowego zgięcia w celu rozluźnienia penisa. W 60% przypadków do złamania dochodzi podczas stosunku płciowego, zwykle, gdy kobieta jest na górze. W 6-9% przypadków złamanie prącia łączy się z uszkodzeniem cewki moczowej i przyszłymi zaburzeniami erekcji.

Przebieg złamania penisa

Do złamania prącia dochodzi, gdy penis w stanie erekcji wygina się gwałtownie i mocno, co prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia tkanki łącznej i jej pęknięcia nad jednym lub dwoma ciałami jamistymi. Dzieje się tak zwykle podczas stosunku płciowego, kiedy penis wychodzi z pochwy i podczas kolejnego tarcia uderza w kość łonową lub krocze partnerki. Podczas masturbacji może również dojść do złamania prącia.

Urazowi towarzyszy słyszalny trzask i ostry ból, szybko następuje obrzmienie i krwotok, który rozwija się w zależności od rodzaju wybroczyny. Charakterystyczny wygląd penisa po tym zdarzeniu, co zrozumiałe, nazywany jest deformacją bakłażana. Jeśli powięź głęboka prącia pozostaje nienaruszona, obrzęk i wybroczyny ograniczają się tylko do trzonu prącia, jest to inna forma urazu. Jeśli jest jednak została uszkodzona, krew i mocz mogą przedostać się do moszny i krocza. Taka kontuzja z pewnością doprowadzi do deformacji prącia. Opcjonalnie mężczyzn może trwale stracić erekcję lub mieć trudności z oddawaniem moczu przez całe życie.

Jakie są objawy złamania penisa?

  • Wyraźne trzaski lub chrupanie w momencie złamania.
  • Natychmiastowa utrata erekcji.
  • Ból od łagodny do silnego.
  • Pojawienie się obrzęku i zauważalnego siniaka na penisie.
  • Jeśli zewnętrzna skóra pęknie, możliwe jest krwawienie.
  • Czasami problemy z oddawaniem moczu i krwią w moczu. Dzieje się tak, jeśli cewka moczowa jest również pęknięta.

Pierwsze dwa punkty są najważniejsze dla diagnozy. Jeśli nie ma trzaskania, chrupania i szybkiej utraty erekcji, to z dużym prawdopodobieństwem mowa jest nie o złamaniu, ale o innym typie urazu. Co jednak nie wyklucza konieczności wizyty u urologa. Jeśli obrażenia są poważne, konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Leczenie złamania prącia

Chirurgiczna rekonstrukcja złamań prącia zmniejsza ryzyko późnych powikłań, takich jak zaburzenia erekcji, skrzywienie prącia i ból podczas stosunku. Początkowo standardem leczenia tego urazu była terapia zachowawcza, polegająca na przepisywaniu leków przeciwzapalnych, zimnych okładów, cewnikowaniu pęcherza itp. Leczenie chirurgiczne spopularyzowało się w latach 80 XX wieku po kilku badaniach, które wykazały, że odsetek opóźnionych powikłań po operacji zmniejszył się z 30% do 4%.

Chirurgiczna rekonstrukcja złamań penisa ma kilka celów naraz: zatrzymać krwawienie, jeśli naczynia krwionośne zostały pęknięte, usunąć krwiak (nagromadzenie krwi) wewnątrz penisa, zszyć wszelkie pęknięcia. Okres rekonwalescencji po operacji może potrwać kilka miesięcy i należy być na to przygotowanym. Niektórym mężczyznom zakładana jest szyna na penisa, aby przywrócić mu normalny kształt. Czasami lekarze przepisują leki w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa erekcji. Dopóki penis nie wyzdrowieje.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *