Na czym polega oligospermia?

Na czym polega oligospermia?

Dysfunkcje w sferze seksualnej z roku na rok dotykają coraz więcej mężczyzn na całym świecie. Chodzi tutaj nie tylko o problemy z uzyskaniem i utrzymaniem przez odpowiedni czas wzwodu, ale także o niską jakość nasienia. Sytuacja, w której ejakulat zawiera bardzo mało plemników od dłuższego czasu, określana jest fachowo przez lekarzy jako oligospermia. Przyczyn takiego schorzenia jest całkiem sporo. Najważniejsze jest jednak to, iż wyeliminowanie tej dysfunkcji jest możliwe. Wystarczy zastosować się do kilku stosunkowo prostych zasad. 

Kiedy występuje bezpłodność?

Impotencja oraz bezpłodność to dwa najważniejsze problemy cywilizacyjne, z którymi zmagają się mężczyźni na całym świecie. W przypadku, gdy pozostają one nieleczone, może to doprowadzić do wielu bardzo negatywnych konsekwencji dla zdrowotnej kondycji mężczyzny. Pierwsze symptomy wskazujące na pojawienie się bezpłodności mają miejsce, gdy kobieta przez minimum 12 miesięcy od regularnego współżycia bez używania środków antykoncepcyjnych nie zaszła w ciążę. Wielu mężczyzn pełną winą za brak potomstwa obarcza kobietę, a to duży błąd. Badania naukowców wskazują, że minimum 50% problemów z zajściem w ciążę stoi po stronie dysfunkcji u mężczyzny. Przeprowadzenie badania nasienia u mężczyzny pozwala na zweryfikowanie, jaka jest przyczyna zaistniałego problemu.

Na czym polega oligospermia?

Oligospermia to zjawisko, które polega na tym, że liczba plemników w nasieniu mężczyzny jest zbyt mała, co może powodować występowanie bezpłodności. Oligospermia może być wywołana różnymi czynnikami, takimi jak palenie papierosów, wirus świnki, zażywanie niektórych leków, żylaki, wnętrostwo. Zdarza się, że oligospermia jest spowodowana niedrożnością przewodów wyprowadzających nasienie lub nieprawidłowościami w produkcji plemników.

Jak właściwie odczytywać wyniki badania nasienia – najważniejsze porady i wskazówki

W ramach diagnozy przyczyny braku płodności u mężczyzn bada się ejakulat, a dokładniej nasienie. Prawidłowe wyniki badania nasienia powinny zawierać następujące informacje. Objętość ejakulatu musi wynosić minimum 1,5 ml, ph powinno być większe lub równe 7,2, liczba plemników powinna wynosić od 15 do 39 milionów, a spośród nich minimum 58% plemników powinno być żywych. Z kolei 32% plemników powinno być dobrej jakości, czyli być odpowiednio ruchliwych. W ramach interpretacji wyników badania specjaliści biorą także pod uwagę wiele innych zróżnicowanych czynników, które decydują o tym, jaka będzie diagnoza.

Jeżeli w ejakulacie znajduje się bardzo duża liczba plemników, to nawet jeżeli liczba plemników o prawidłowej budowie nie będzie odpowiadała normom, to wynik nie powinien budzić niepokoju. Przed wykonaniem badania specjaliści zalecają mężczyznom zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Niestety, wielu panów nie przestrzega tego zalecenia, co powoduje, że wynik badania jest niemiarodajny. U wielu mężczyzn wstrzemięźliwość powoduje, że liczba plemników w ejakulacie rośnie nawet o kilkadziesiąt procent. Z kolei gdy okres wstrzemięźliwości jest dość długi, np. wynosi minimum 14 dni, wtedy liczba plemników może być duża, jednak jednocześnie pogorszeniu ulegnie ich jakość.

Co decyduje o jakości męskiego nasienia?

Na jakość nasienia wpływa cała masa zróżnicowanych czynników – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Podstawowe czynniki to m.in. gorączka (około 2 miesiące przed pobraniem nasienia do badań), stres, nadużywanie używek, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niewielka aktywność fizyczna. Pojedyncze badanie nasienia nie zawsze dokładnie odzwierciedla kondycję mężczyzny.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *