Kłykciny kończyste u kobiet i mężczyzn – co to jest?

Kłykciny kończyste u kobiet i mężczyzn – co to jest?

Kłykciny kończyste to choroba przenoszona drogą płciową i objawia się zmianami na skórze wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To szeroko rozpowszechniony wirus wywołujący różnorodne choroby zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Różne typy wirusów mogą powodować różne choroby. Jedna osoba może być jednocześnie nosicielem kilku typów wirusa brodawczaka ludzkiego.

Pierwotne zmiany na skórze i błonach śluzowych pojawiają się zwykle po 2-6 miesiącach od zakażenia. HPV przenosi się drogą płciową i poprzez przedmioty gospodarstwa domowego wskutek kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi osoby zakażonej. W przypadku kłykcin kończystych narządów płciowych prawdopodobieństwo infekcji jest bliskie 100%. Używanie prezerwatywy nie zawsze zapobiega infekcji, ale zmniejsza ryzyko.

Główne metody infekcji – kłykciny kończyste (brodawki weneryczne)

 • Seks bez zabezpieczenia z nosicielami infekcji (wprowadzenie wirusa następuje nie tylko podczas seksu klasycznego, ale także podczas stosunku analnego i oralnego).
 • Interakcja z błonami śluzowymi zakażonych osób.
 • Kontakt z wydzielinami zakażonego partnera seksualnego.
 • Korzystanie z bielizny i pościeli innej osoby (ta ostatnia opcja jest szczególnie istotna w przypadku hoteli).

Trzy główne typy wirusów HPV to:

 • Nie onkogenny – wirusy te powodują płaskie brodawki, które nie przekształcają się w nowotwór złośliwy.
 • Niskie ryzyko zachorowania na raka – ta grupa obejmuje wirusy, które mogą promować transformację komórek w komórki rakowe, ale zdarza się to bardzo rzadko.
 • Wysokie prawdopodobieństwo odrodzenia. Ostatnia grupa jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ istnieje wysokie ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego.

Kłykciny kończyste u kobiet

U kobiet infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) może powodować brodawki narządów płciowych tzn. kłykciny kończyste, które w wielu przypadkach można znaleźć tylko podczas badania ginekologicznego. Najczęściej tworzą się na wargach sromowych mniejszych, w pochwie, na szyjce macicy, na skórze wokół odbytu. Na zewnątrz są to małe formacje o nierównych krawędziach, umiejscowiona nodze.

Objawy występujące u kobiet wskutek zakażenia kłykcinami kończystymi (wskutek HPV)

 • Ból miednicy i pleców
 • Obecność wysypek na skórze i błonach śluzowych
 • Krwawienie między miesiączkami lub po stosunku płciowym
 • Cuchnąca wydzielina z pochwy
 • Ogólne zmęczenie, zmniejszony apetyt
 • Dyskomfort podczas oddawania moczu, ból.

Kłykciny kończyste u mężczyzn

Zakażenie HPV u mężczyzn może przebiegać bezobjawowo. Ale u niektórych mężczyzn pojedyncze lub liczne brodawki (brodawki odbytowo-płciowe lub narządów płciowych) pojawiają się na głowie i trzonie prącia, na błonie śluzowej wewnętrznej warstwy napletka, na skórze moszny, krocza, na wędzidełku penisa lub w obszarze wokół odbytu.

Na zewnątrz przypominają cieliste guzki na skórze i są miękkie w dotyku. W większości przypadków kłykciny nie powodują dyskomfortu. Czasami ich pojawieniu się towarzyszy swędzenie, lekka bolesność lub pieczenie. Często ogniska infekcji HPV znajdują się wewnątrz cewki moczowej. Pojawienie się brodawek narządów płciowych w cewce moczowej może prowadzić do upośledzenia oddawania moczu: rozpryskiwania lub przerywania strumienia moczu (objaw obturacyjnego oddawania moczu).

Im częściej mężczyzna zmienia partnerkę/ra, tym większe jest prawdopodobieństwo zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. W trakcie kontaktu intymnego wirus przenika przez mikropęknięcia do skóry i błon śluzowych, a prawdopodobieństwo infekcji jest dość wysokie (około 60% przy pojedynczym kontakcie seksualnym). Objawy HPV zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn mogą obejmować występowanie niewielkich narośli nie tylko na genitaliach, ale także w innych miejscach: pod piersiami, pod pachami, na szyi i na powiekach.

Leczenie HPV

Do chwili obecnej nie ma jednolitych schematów leczenia kłykcin kończystych. Wybór tej lub innej metody zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych objawów choroby i etapu jej rozwoju. Niestety, jak dotąd nie ma metod, które gwarantowałyby całkowite wyeliminowanie czynnika wywołującego chorobę z organizmu.

Metody usuwania brodawek narządów płciowych:

 • Koagulacja laserowa – metoda ekspozycji na kłykciny wiązką wiązek laserowych (laser CO2).
 • Metoda fal radiowych – procedura, w której eliminacja kłykcin następuje poprzez ekspozycję na fale radiowe o wysokiej częstotliwości.
 • Krioterapia – usuwanie kłykcin kończystych z narządów płciowych za pomocą ciekłego azotu. Niewielką ilość ciekłego azotu nakłada się na brodawki i zamraża, narażając zawartość białka na zniszczenie.

Wczesna diagnoza choroby pozwala uniknąć poważnych powikłań. Warto sprawdzić siebie i swoją partnerkę i jak najszybciej wykonać test na HPV i udać się do wenerologa.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *