Kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?

Kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?

Ciąża jest okresem dla większości par, w którym seks jest rzadko uprawiany. Zwłaszcza w przebiegu ostatniego trymetru, partnerzy raczej unikają współżycia. Może być to spowodowane zmniejszonym libido kobiety, jej złym samopoczuciem, lękiem partnera czy zagrożeniem ciąży. Dopiero po urodzeniu dziecka, partnerzy mogą na nowo zbliżyć się do siebie. Kiedy jednak można znowu zacząć aktywność seksualną po porodzie?

Seks po przebytym porodzie naturalnym

Bardzo istotnym okresem regeneracyjnych dla kobiety jest połóg. Podczas jego trwania kobieta dochodzi do siebie, a trwa to około 6 tygodniu. W ciągu tego okresu należy zrezygnować z seksu, a po zakończeniu połogu należy udać się do lekarza ginekologa na kontrolę. Sprawdzi on, czy zakończyło się krwawienie z pochwy i czy krocze zdążyło się już zagoić. Według lekarzy, jeśli poród przebiegł bez powikłań, można wrócić do aktywności seksualnej po upływie 6-8 tygodni. Jest to jednak kwestią indywidualną, dużo zależy od kobiety i tego kiedy będzie ona całkowicie gotowa na odbycie stosunku. Należy pamiętać, że pierwsze współżycie po porodzie może okazać się trudne.

Seks po cesarskim cięciu

Seks po cesarskim cięciu może być nieco bardziej problematycznym tematem. W tym wypadku należy jeszcze bardziej uważać, gdyż rana na brzuchu długo się goi. Kobieta sama powinna zadecydować, czy jest już gotowa do zbliżenia z partnerem, czy woli dłużej poczekać. Nie warto robić nic na siłę, jeśli pojawia się ból związany z gojącą się raną, lepiej odczekać jeszcze parę tygodni, niż narażać się na dyskomfort w trakcie stosunku. Podczas cesarskiego cięcia, wykonuje się cięcie poprzeczne nad spojeniem łonowym. Opatrunek można zdjąć dopiero w trakcie drugiej doby po przeprowadzonej operacji.

Na samym początku rana jest obrzmiała, potem robi się lekko różowa. Niestety w procesie jej gojenia, kobiecie towarzyszy ból, utrzymujący się przez parę tygodni. Dokładny czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Po cesarskim cięciu należy się wstrzymać od kontaktów seksualnych przez co najmniej 6 tygodni. Po okresie połogu należy tak samo udać się na kontrolę do lekarza. Określi on, czy ustało krwawienie z macicy, ponadto wykona badanie USG, podczas którego oceni gojenie się rany na brzuchu oraz zrastania powłok brzusznych. Po cesarskim cięciu poleca się uprawiać seks w pozycji na jeźdźca albo misjonarskiej, gdyż zapewniają one największy komfort kobiecie.

Jak wygląda antykoncepcja po przebytym porodzie?

Wrócenie do stosunków z partnerem wiąże się z koniecznością wybrania sposobu antykoncepcji. Jeśli chodzi o cesarskie cięcie, antykoncepcja jest szczególnie zalecana, gdyż powłoki brzuszne muszą mieć czas, aby zrosnąć się przed ewentualną następną ciążą. Kobiety decydujące się na karmienie piersią przez parę miesięcy, nie mogą sięgać po pewne środki antykoncepcyjne. Wtedy należy zastosować klasyczną metodę antykoncepcji, czyli prezerwatywy. W sprzedaży znajdują się także tabletki antykoncepcyjne, które można zażywać 6 tygodni po porodzie, nawet podczas karmienia piersią, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Mają one w składzie hormon o nazwie progesteron. W przypadku kiedy kobieta zrezygnowała z karmienia piersią, może wybrać dowolne tabletki antykoncepcyjne, czy też inny środek do zabezpieczania przed ciążą.

Seks po ciąży

Seks po porodzie jest dla wielu kobiet, jak i ich partnerów bardzo problematyczny. Wiąże się to przede wszystkim ze zmęczeniem spowodowanym opieką nad małym dzieckiem. Niektóre pary pomimo możliwości uprawiania już seksu, jednak rezygnuje ze współżycia. Niektóre kobiety obawiają się również takiego zbliżenia i ewentualnego bólu. W takiej sytuacji należy dać swojej partnerce czas.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *