Aseksualizm – co wyróżnia tę przypadłość?

Aseksualizm – co wyróżnia tę przypadłość?

Aseksualizm to zaburzenie polegające na całkowitym braku zainteresowania sferą seksu. Osoby, które są dotknięte aseksualizmem, mają duże trudności z odbywaniem stosunków seksualnych. Czy możliwe jest stworzenie związku z osobą aseksualną? Na to oraz wiele innych pytań udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Co to jest aseksualizm?

Aseksualizm uważany jest przez specjalistów za jedną z form orientacji seksualnej oprócz homo, hetero oraz biseksualizmu. Jest to całkowity brak odczuwania chęci do odbywania stosunków seksualnych – bez względu na płeć potencjalnego partnera. Według statystyk aseksualizm dotyczy bardzo niewielkiej liczby ludzi, bo zaledwie około 1 procent społeczeństwa. Osoby aseksualne są zrzeszone w stowarzyszeniu AVEN, czyli The Asexual Visibility and Education Network. Zadaniem tego podmiotu jest popularyzowanie wiedzy na temat istoty aseksualizmu, konieczności wspierania osób doświadczonych tym problemem oraz tego, jak należy postępować z takimi osobami pozostając z nimi w związkach. Znak rozpoznawczy aseksualistów to odwrócony trójkąt. Wierzchołek skierowany ku dołowi podkreśla, że ludzie aseksualni nie mają żadnych potrzeb w sferze seksualnej.

Na czym polega aseksualizm?

Osoby należące do grona aseksualnych nie odczuwają żadnego popędu do ludzi o jakiejkolwiek płci. W ich organizmie nie ma czegoś takiego jak potrzeby seksualne. Specjaliści podejrzewają, że jest to orientacja wrodzona. W sytuacji, gdy brak zainteresowania sferą seksualną pojawi się u osoby, która w przeszłości odbywała stosunki, wtedy nie jest to aseksualizm, tylko ogólne zaburzenia libido i popędu seksualnego. W takich przypadkach ludzie dotknięci przypadłością muszą zgłosić się do seksuologa lub psychoterapeuty. Dzięki ich wsparciu mogą oni odzyskać dawną satysfakcję z pożycia seksualnego. Osoby aseksualne zazwyczaj nie odczuwają potrzeby, by w jakikolwiek sposób walczyć ze swoją przypadłością. Jest to spowodowane tym, że brak ochoty na seks jest u nich czymś całkowicie naturalnym.

Aseksualność przez większość lekarzy nie jest uważana za zaburzenie ani coś patologicznego. Osoba, która jest aseksualna, nie jest zainteresowana seksem od najmłodszych lat. Sfera erotyczna nigdy nie wzbudzała w niej zainteresowania, dlatego w późniejszym czasie także nie odczuwa potrzeby angażowania się związki czy przygodne romanse. Czy aseksualizm oznacza, że dana osoba jest całkowicie pozbawiona uczuć? Absolutnie nie. Aseksualiści z powodzeniem mogą tworzyć szczęśliwe związki.

Czy z osobą aseksualną da się stworzyć związek?

Możliwość stworzenia związku z osobą aseksualną to kwestia, które interesuje wiele osób. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż osoby aseksualne nie są zainteresowane sferą seksu, to jednak zazwyczaj zależy im na tworzeniu relacji oraz wchodzeniu w związki. Są oni zdolni do zakochania oraz okazywania emocji na różne sposoby. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są osoby, które jednocześnie są zarówno aseksualne jak i aromantyczne. Wówczas nie odczuwają one żadnego pociągu do innych osób.

Czy osoba aseksualna może stworzyć związek z osobą o klasycznej orientacji seksualnej?

Jest to niezwykle trudne. Sytuacja polegająca na byciu w takiej relacji może spowodować ogromne problemy. Jeżeli potrzeby jednej ze stron nie będą spełniane, szybko może doprowadzić to do rozstania. Wielokrotnie zdarza się, że osoby doświadczone aseksualnością decydują się na współżycie, aby zadowolić swojego partnera lub partnerkę. Oznacza to, że aseksualizm wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z seksu.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *